33 Inch Rawlings Pro Preferred Adult Baseball Catchers Mitt PROSCM33BRC
SKU: PROSCM33BRC
Rawlings Pro Preferred 33 Inch Adult Baseball Catchers Mitt PROSCM33BRC
Specs:
  • 33" catcher pattern
  • One Piece Solid Web
  • Conventional back design
  • Break-in: 30% Factory / 70% Player
  • Full-grain kip leather provides an unrivaled look and feel
  • 100% wool padding aids in pocket formation and shape retention
  • Pittards sheepskin palm lining wicks away moisture and adds superior comfort
  • Tennessee Tanning rawhide leather laces adds durability and strength
  • Padded thumb loops for added comfort
  • PROSCM33BRC
  • Sizing Guide
Glove Guide
Glove Guide
Left Field:
An outfield ball glove will be much larger in overall length and size from infield models. The pocket will be large and deep, and the glove is usually worn completely over the hand. Open or closed webs can be used efficiently, with Trapeze type webs becoming very popular. Typically, sizes often used range from 12.5" to 12.75", but slightly smaller or larger may work.
Pro Players' Sizes/Models:
Josh Hamilton (LF) - 12.5" - A2000JH32
Jacoby Ellsbury (CF) - 12.75" - PROJR7
Ichiro Suziki (RF) - 12.75" - GGE70VBK
Center Field: