Easton Mako Power Brigade 2 YB16MK12 Youth Baseball Bat (-12oz)
SKU: YB16MK12
TCT Thermo Composite Technology
TCT Thermo Composite Technology for a massive sweet spot and unmatched bat speed
Two-Piece ConneXion Technology
Maximizes energy transfer for optimized feel
Specs:
  • TCT Thermo Composite
  • ConneXion Technology
  • Ultra-thin 29/32" composite handle
  • New 1.2mm Hyperskin Grip
  • -12oz length to weight ratio
  • 2 1/4" barrel diameter
  • Approved for use in Little League, USSSA and all other major organizations
  • USSSA 1.15 BPF Approved
  • A112810
  • YB16MK12
  • Sizing Guide
Bat Size Guide-Help Selecting Baseball and Fastpitch Bat Size
  • To obtain your optimum bat  select a bat that is not too long/heavy or too short/light.
  • First begin with selecting a length. If possible use the previous bat you swung to help establish a length. For example if you used a 30 in bat and now feel that you are ready to move on to a larger bat a 31 in could be the next step.
  • The chart below is just a guide as each player's strength and bat speed differ.
  • Need help selecting the proper bat size? Give us a call @ 888-854-2287.
Bat Sizing Chart
Selecting The Appropriate Bat Weight
  • The bat weight is equally as important as the length in selecting  the optimum bat size.
  • The drop is the difference between the length of the bat and the weight of the bat. For example if a bat is 30 in. long and weighs 20 oz. then the drop is 10. The larger the drop, the lighter the bat.
  • The average bat drop can best be broken down by age range.
Youth Bats (21/4 Inch barrel diameter)
  • Average - drop 12
  • Power Hitter - drop 10
Senior League "Big Barrel" Bats (25/8 to 23/4 Inch barrel Diameter)
  • For ages 12 and under, drop 10 is the average
  • Over age 12  range from -10oz to -5oz depending on the players strength and bat speed.
High School/College Bats
  • All high school or college bats are drop 3
  • Freshmen/Sophmore High School players: 31 and 32 ich are the most popular
  • Junior/Senior in High School players: 32 and 33 inch are the most popular